Youtube’dan Para Kazanmak Artık Daha da Zor

Youtube’dan Para Kazanmak Artık Daha da Zor

Bu senenin başında 20 Şubat 2018 tarihi itibariyle bildiğiniz gibi Youtube yeni iş ortaklığı projesiyle birçok kanalın para kazanma özelliğinden çıkarılmasından sonra şimdi de telif hakkıyla korunan içeriklerin kopyaları Youtube tarafından siliniyor. Bu tür videoları paylaşan kişilerin youtube kanallarında iş ortaklığı feshediliyor. Binlerce kullanıcının kanalları kapatılmış durumda.

Yapılan açıklamaya göre Youtube kendini tekrarlayan videoları görmek istemiyor. Böyle kanalların Youtube üzerinden para kazanmasına da müsade etmeyecek. Bazı kanalların tekrarlanan içerik nedeniyle videoları silindiği gibi iş ortaklığı ( Google Adsense ) özelliğide iptal edildi. Çoğu kanal bu durumdan mağdur oldu çünkü silinen videoların herhangi bir kopya içerik olmadığını iddia ediyor. Youtube bu durum karşısında ilk başta kullanıcılara uyarı maksatlı 30 günlük bir itiraz süresi sunuyor. İtirazdan sonra tekrar değerlendirilen içerik ve kanallar eğer haklı bulunurlarsa elinden alınan hakları geri iade ediliyor.

Gelelim Youtube’nin para kazanmak için şartlarına;

1- Kanalınız toplam 1000 Aboneye sahip olmalı.
2- Son 1 yıl içerisinde 4000 saat (240.000 Dakika) izlenmeniz olmalı.
3- Eklediğiniz herhangi bir video içerisinde telif hakkı içeren bir video olmaması ve daha önce yinelenen içerik ihlali sorunuyla karşılaşmamış olmak.

Bu şartları yerine getirdikten sonra Youtube iş ortaklığından (Google adsense) para kazanabilirsiniz.

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir