WordPress 5.1 Yayınlandı

WordPress 5.1 Yayınlandı

Yeni blok düzenleyiciyi tanıtan büyük bir sürüm olan WordPress 5.0’ın ardından 5.1, özellikle editörün genel performansını artırmaya odaklanmış durumda gözüküyor.
Ek olarak, bu sürüm site yöneticileri ve geliştiricileri için bazı önemli araçlarla daha iyi, daha hızlı ve daha güvenli bir WordPress’in yolunu açıyor.


Site Sağlığı

Yeni eklentiler yüklerken, WordPress’in site sağlığı özellikleri, bir eklentinin sitenizle uyumlu olmayan bir PHP sürümü gerektirip gerektirmediğini kontrol eder. Öyleyse, WordPress bu eklentiyi yüklemenizi önleyecektir.Güvenlik ve hız dikkate alındığında, bu sürüm WordPress’in ilk site sağlığı özelliklerini tanıttı. WordPress, WordPress’e güç veren programlama dili olan PHP’nin eski moda sürümlerini çalıştıran sitelerin yöneticilerine bildirimler vermeye başlayacaktır.

Düzenleyici Performansı

WordPress 5.0’da tanıtılan yeni blok editörü gelişmeye devam ediyor. En önemlisi, WordPress 5.1 editör içinde sağlam performans geliştirmeleri içerir. Editörün başlaması biraz daha hızlı hissetirmeli ve yazma işlemi daha yumuşak olmalı. Bununla birlikte, gelecek sürümlerde daha fazla performans iyileştirmesi bekleyin. 5.1 siteler ile ilişkili meta verilerini saklamak için yeni bir veritabanı tablosu ile geliyor ve bu da çoklu site / ağ bağlamında verilerin ilişkili site alanında saklanmasına olanak sağlıyor.Cron API dönen veriyi desteklemek için yeni yordamlar ve cron deposunu değiştirmek için yeni filtreler içeriyor. FastCGI ve PHP-FPM sürüm 7.0.16 ve üzeri koşan sunucularda cron ayağa oluşumlarını etkileyen diğer değişiklikler. WordPress 5.1, 5.0 dağıtımı ile başlayan kodlardaki büyük yeniden organizasyonu takiben yeni JavaScript yapılandırması seçeneğini sunuyor.
Tanıdık klasik düzenleyici ile devam etmek mi istediniz? Dert değil! WordPress içinde Klasik Düzenleyici desteği 2021’e kadar devam edecek.

Klasik düzenleyici eklentisi önceki WordPress düzenleyicisini ve yazı düzenleme ekranını geri getirir. Eski düzenleyiciyi genişleten, eski tip meta kutularını kullanan ya da eski düzenleyiciye bağlı çalışan eklentileri kullanabilmenizi sağlar. Yüklemek için eklentiler sayfanıza gidin, “Klasik düzenleyici” yanındaki “Şimdi yükle” tuşuna basın. Eklenti yüklenmesi bittiğinde “Etkinleştir” tuşuna basın. Klasik düzenleyici yüklemek için TIKLAYIN.

Destekleyici teknoloji kullanan kullanıcılar için not: eğer blok düzenleyici ile ilgili kullanılabilirlik problemleri yaşarsanız, yeni eklenti bölümünden klasik düzenleyici ile devam edebilirsiniz.

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir