Virtual Box Sanal İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

Virtual Box Sanal İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

Windows işletim sistemi içerisine sanal bir işletim sistemi yüklemek için, VirtualBox, VMware gibi bulut ve sanallaştırma uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar sayesinde işletim sistemi içerisine, sanal bir işletim sistemi kurabilirsiniz. Windows olması şart olmamakla birlikte MacOs, Linux gibi işletim sistemlerini de kurabilirsiniz. Bir önceki yazımızda Virtualbox nedir nasıl kurulur adım adım resimli paylaşmıştım. Şimdi ise virtual box sanal işletim sistemi nasıl kurulur bunu anlatacağım. Öncelikle kurmuş olduğumuz programımızı çalıştırıyoruz.• Sanal makine oluşturabilmek için YENİ seçeneğine tıklıyoruz.

• Sonraki adımda oluşturacağımız makinenin ismini ve işletim sistemi türünü seçip İLERİ diyoruz.

• RAM boyutunu belirleyip Bilgisayarınızın bellek miktarı yeterli ise sanal makine belleğini de tutabilirsiniz. Windows 8 ve üstü versionlar için 4 GB idealdir. İLERİ diyoruz.

• Bir sonraki adımda makinenin sabir diskini oluşturuyoruz. Şimdi sanal bir sabir disk oluştur seçeneğini işaretledikten sonra OLUŞTUR butonuna tıklayalım.

• Sabit disk dosya türünü VDI ( VIRTUALBOX DİSK KALIBI) seçeneğini işaretliyoruz.

• Sonraki adımda disk boyutu ekrana geliyor. Bu bölüm tamamen sizin kararınıza kalmış. Ben sabitlenmiş boyutun seçilmesini işaretledim. (Belirlediğimiz GB kadar bizim sabit diskimiz olacak.) DEVAM diyelim.
• Sabit disk boyutumuzu belirliyoruz. Sürekli kullanacaksak eğer hard diskimizin boyutu kaç gb ise yarısını seçebiliriz. Ben 25 GB olarak belirledim. OLUŞTUR diyoruz.

• Sonraki adımda yaptığımız ayarlara göre sanal makine oluşturma sürecini başlatmış olduk. Henüz ortada işletim sistemi yok. Sadece donanım ayarlarımızı ayarlamış olduk. İşlem bitene kadar bekliyoruz.

• Yüzde dolduktan sonra aşağıdaki ekran karşımıza çıkacak. Sanal makine hazır durumda ve artık başlatabiliriz. NOT: Sanal makine içerisinde USB bellek kullanacaksak uzantı paketi yüklememiz gerekiyor. USB UZANTI PAKETİ İÇİN TIKLAYIN. Dosya- Tercihler – Uzantılar bölümünden + işaretine tıklayarak indirdiğimiz paketi seçip yüklüyoruz ve TAMAM butonuna basıyoruz.

• işletim sistemi yüklemek için Windows.iso disk kalbını dosyasını cihaza göstermemiz gerekiyor. Aşağıda görüldüğü gibi klasör simgesine tıklayalım.

• Disk kalıbımız Belgeler klasöründeydi buradan seçiyoruz ve AÇ butonuna tıklıyoruz.

• Disk kalıbınıda seçtiğimize göre son olarak Başlat butonuna tıklıyoruz ve virtual box sanal işletim sistemi kurulmaya başlamış oluyor.

Not: Kurulum bittikten sonra USB Uzantı paketini yüklemişsek usb takıldığında sanal bilgisayarımızda görmüyor ise Ayarlar – Usb kısmından 2.0 veya 3.0 hangi yuvayı kullanıyorsanız onu işaretledikten sonra boşlukta sağ tuş, Aygıttan süzgeç ekle deyip USB belleğimizi seçiyoruz ve TAMAM dedikten sonra bilgisayarımızı başlatıyoruz. Sanal bilgisayarımız başladıktan sonra sağ altta bulunan USB simgesine sağ tuş yapıp usb belleğimizin ismine tıklıyoruz ve USB’yi görmeye başlıyor.
Emeğe saygı için reklamlara tıklamanız yeterli 🙂

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir