Virtual Box Nedir Nasıl Kurulur?

Virtual Box Nedir Nasıl Kurulur?

Oracle VirtualBox kaliteli bir işletim sistemi sanallaştırma uygulamasıdır. Bu uygulamayı bilgisayarınıza kurduktan sonra, mevcut sisteminize istediğiniz kadar (sabit disk ve raminiz yettiği sürece) farklı işletim sistemi kurabilirsiniz. Mesela işletim sisteminiz Windows 10 diyelim. Bilgisayarınıza Oracle VirtualBox programını kurduktan sonra Windows 8.1, Windows 7, Kali Linux ve MacOS gibi diğer işletim sistemlerini de kurup kullanabilirsiniz.Gelelim VirtualBox kurulum için yapılacak adımlara;
Buraya tıklayarak kurulum dosyasını indirelim.
• Dosyayı indirdikten sonra kurmak için üzerine çift tıklayalım; aşağıda ekran görüntüsünde görüldüğü gibi ilk pencerede ‘Next’e tıklayalım.

• Aşağıdaki adımda programın bilgisayarınızda hangi konumda yer alacağını gösteren yer çıkıyor. Browse butonuna tıklayarak hedef konumunuzu değiştirebilirsiniz. Daha sonra NEXT seçeneğini tıklayın.

• Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi, kısayollarının Windows içerisine hangi bölümlerde bulunacağını görüyorsunuz. Hepsi işaretli kalabilir NEXT seçeneğini tıklayın.

• Sonra Oracle Virtual Box ağ arayüzü kurulumunun bilgisayarımızın ağ ayarlarını sınıflayabileceği ve geçici olarak bağlantıyı koparabileceği bilgisini gösteren uyarı geliyor ve devam edebilmek için mecburen YES diyerek devam edelim.
• Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz üzere yükleme işlemine başlamak için hazır olduğunu gösteren ekran geliyor. Install butonuna tıklayarak yüklemeye başlayalım.

• Kurulum aşağıdaki gibi başlaması gerekiyor bekliyoruz.

• Virtual Box kurulum aşamasında aşağıdaki gibi bir uyarı gelecek. Her zaman Oracle Corporation kaynaklı yazılımlara güven seçeneğini işaretleyip YÜKLE diyoruz.

• Son olarak FINISH butonuna tıklıyoruz ve yüklemeyi bitiriyoruz.
Artık bilgisayarınızı sanallaştırmak için bir aracı program yüklü. Sırada ise .iso uzantılı bir işletim sistemi indirmek olacak. Websitemden indirebilirsiniz. İşletim sistemini indirdikten sonra Virtual Box içerisine işletim sistemini kurma işlemi için TIKLAYIN.
Emeğe saygı için reklamlara tıklamanız yeterli 🙂

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir