Tersine Mühendislik Nedir?

Tersine Mühendislik Nedir?

Tersine mühendislik, çalışan bir sistemdeki programın yada bir yazılımın kaynak kodlarına erişim olmamasına rağmen tahmin yöntemleri ile sistemin çalışmasını çözmek ve daha sonra kaynak koda erişme sürecini kapsayan mühendislik alanına denir. Bu yöntem günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmakta olup, çoğu şeyde aslında bilmeden de olsa ülkemizde ortaya çıkan tüm ürünlerin bir tersine mühendislik yöntemi ile geliştirilip piyasaya sunulduğunu görüyoruz. En azından yapılan bu yöntem ile emek hırsızlığı olmaması adına piyasaya süreceğimiz ürün veya yazılımın ilk yapan kişiye göre daha farklı yöntem uygulanılmalı diye düşünüyorum. Birilerinin ürünlerini kopyalayıp daha sonra kendi çıkarları için kullanmak diye düşünülmeyip, üzerine daha iyi geliştirici şeyler eklenmeli…


Tersine Mühendislik Nerelerde Kullanılır?

Bilgisayar ve yazılım dünyasında tersine mühendislik yönteminin büyük markaların kendini geliştirmek için kullandıkları en iyi yöntemdir.Örnek verecek olursak Snapchat in ilk defa özgün olarak sunduğu canlı filtre özelliği kullanıcılar tarafından baya bi beğenilmişti. Tersine mühendislik yöntemi sayesinde yazılımcılar bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında analizler yapıp, bu algoritmayı ve sistemi çözerek kendi kodlarıyla kaynak kod meydana getirip, bu özelliği farklı yazılımların içerisinde de kullandılar. Tersine mühendislik uygulayarak yazılımın kodlarına erişen ve daha sonradan bu kodları kullanan en önemli isimlerinden birisinin de sosyal medya devlerinden biri olan Facebook‘dur.


Tersine Mühendislik Yazılımları

Internet üzerinde kullanıcılara yardımcı olunması için piyasaya sürülmüş bazı tersine mühendislik yazılarımları var. Fakat bu yazılımlar, olan bir programın yada sistemin çalışmasını anlamaya çalışıp kodlarının ortalama şu olabileceğini vs. gibi varsayımlar ortaya atmaktadır. Özet olarak bu yazılımlar ile zaman kaybı yaşamayıp kendi kodlarınızı kendiniz yazmanız en mantıklısı olacaktır.

Internet dünyası için diğer yazılarıma bakmak isterseniz TIKLAYIN.
Emeğe Saygı İçin Reklamlara Tıklayabilirsiniz.

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir