Instagram Limitleri Nelerdir?

Instagram Limitleri Nelerdir?

Herkese merhabalar,
Bu yazımızda sosyal medyanın en popüler ağlarından biri olan instagram üzerinden takip etme, beğenme, hashtag yazı karakteri ve paylaşımlardaki limitler nelerdir? Sizlere detaylı şekilde anlatacağım.


instagramda Takip Etme Limiti

Instagramda bir hesabın toplam takip etme limiti 7500’dür. Bu sayıya toplamda takip isteği gönderilen kişiler ve istek beklemede olan kişiler de dahildir. Eğer bu sayıyı geçerseniz ” Hata: Daha fazla kişiyi takip edemezsiniz ” uyarısını alırsınız. Instagram bunu istenmeyen spamlara karşı bir önlem olarak uyguluyor. 1 Hesabın 7500’den fazla kişiyi takip ettiğini görürseniz. Bu hesap çok eski bir hesap olup, limitler koyulmadan önce takip ettiğini anlayabilirsiniz. Zaten bu kişi yeni takip etme isteği gönderemeyecektir.
Resmi olarak instagram tarafından açıklanan bir yazı olmasa da kullanıcıların deneyimlerine göre yorumladığımızda 1 saatte instagram üzerinden max. 160 kişiye takip isteği gönderilebileceği söyleniyor. Ayrıca takip etme limitlerinde 2019 yılında instagram takip limitleri konusunda sıkı politika getirmesi üzerine 10 dakika arayla max. 49, 24 saatte 750 kişiyi takip veya takipten çıkma (unfollow) olarak ayarladığıda söyleniyor. Benim tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki hesabınızın sağlığı için 10 dakikada 10 kişi 24 saatte 500 kişiyi geçmemeniz daha iyi olacaktır. Özellikle yeni açılan instagram hesapları için instagramın hesabınıza özel bir koruma getirdiğini söyleyebilirim. Günlük sınırınız max 500 olarak hesaplayabilirsiniz. Gelişmiş eski hesaplarda ise bu sayı +750 olarakta gözükebilmekte…


instagramda Beğeni Limiti

Instagramda fotoğrafları ve videoları beğenmenin de bir limiti olmakla birlikte 1 saat içerisinde max. 350 gönderiye beğeni gönderebilirsiniz. 351. gönderiye beğeni göndermeye kalktığınızda hata alacağınızı ve bir süre (24-48 saat) beğeni gönderemeyeceğinizi UNUTMAYIN…

Instagramda Hashtag Limiti

Instagram üzerinde kullanılan hashtaglerinde biri sınırı vardır. Bir gönderinin açıklama kısmına en fazla 30 hashtag yazılabilmekte. Eğer 30’dan fazla yazarsanız gönderiyi paylaşırken bir hata alırsınız. Fakat 30 adet hashtag gönderisi yapılabiliyor diye 30 hashtag birden kullanmamanızı tavsiye ediyorum. İleride karşılaşabileceğiniz sorunların başında Hashtag içerisinde gönderilerinizin artık gözükmemesi (ban yemesi) ve profilinizin spama düşmesi gibi birçok problemle karşılaşabilirsiniz. Instagram da kurallara göre oynamak istiyorsanız 1 post üzerinde max. 6 hashtag girilmeli diye düşünüyorum. Ayrıca sürekli aynı hashtag ile farklı fotoğraf veya videolarla paylaşım yapılmamalıdır. Bunun sebebi ise instagram algoritması gereği sürekli aynı hashtagler ile postlar tekrar edilirse spam olarak algılıyor ve yine olası problemler ile karşılabiliyorsunuz. Yani daha çok hashtag daha çok etkileşim demek değil, kısa ve öz hashtag ve postlarda tekrarlanmayan hashtag ler giriş yapılmalıdır.


instagramda Karakter Limiti

Instagramda çeşilitli alanlarda karakter sınırmaları vardır. Mesela kullanıcı adlarını max. 30 karakterden oluştabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı adında sadece harf, rakam ve alt çigi veya nokta olarak kullanabilirsiniz. Instagram profilinizin biyografi kısmında da max. 150 karakter kullanabilirsiniz. (Tabi ki 150 karakter legal koşullarda…) Gönderi açıklaması ve yorumlarda yazılabilecek max. karakter sayısı ise 2200’dür. Ancak yoruma yazılan 240. karakterden sonrası… sembolü ile kesilir ve “Yorumun Tümünü Gör” seçeneği ile tamamı görülebilir.

Instagramda Paylaşım Limiti

Instagramda yapılan paylaşımların herhangi bir sınırlaması olmamakla birlikte istediğiniz kadar paylaşım yapabilirsiniz. Ancak paylaşım silme işlemini peş peşe yaparsanız hata almanız kaçınılmaz olacaktır. Burada da resmi rakamlar mevcut olmasa da bazı kullanıcılar seri şekilde işlemi yaparken hata aldıklarını ancak bir müddet sonra herşeyin normale döndüğünü belirtiyorlar. Benim tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki peş peşe post silme işlemini birkaç işlem yapın 60 saniye bekleyin ve aynı şekilde devam edin. En sağlıklı yöntem bu olacaktır.
Sosyal Medya ile ilgili diğer yazılarıma bakmak için TIKLAYIN.
Site içerisindeki paylaşımlarım için kullandığım instagram hesabımı takip etmek için TIKLAYIN.
Emeğe Saygı İçin Reklamlara Tıklayabilirsiniz.

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir