Instagram Görme Engelliler İçin Fotoğraflarda Yapay Zekâ

Instagram Görme Engelliler İçin Fotoğraflarda Yapay Zekâ

Instagram görme engelliler için uygulamayı daha kolay kullanabilmesi için yeni sürümünü ortaya çıkarttı. Detaylı incelemek için TIKLAYIN.
Yapılan değişikliklerde ekran okuyucuların fotoğrafları tarif etmesini kolaylaştıracak. Ekran okuyucular bu işlem için otomatik olarak yapay zeka kullanabileceği gibi kullanıcılar tarafından da eklenen özel tanımları okuyabilecekler.

Genellikle ” alt text ” olarak bilinen bu tanımlar aslında internette sıkça kullanılıyor. Yeni güncelleme ile birlikte metinler instagram’a da yerleştiriliyor. Artık kullanıcılar ekran okuyucu kullanarak fotoğraflarına kendi tanımlarını da yazabilecek. Böylece görme engelliler akışta keşfet sayfasında veya profilde gezerken içerikleri sesli olarak kullanabilecek.


Eğer içerikte herhangi bir tanım yer almıyorsa instagram fotoğraf tanıma teknolojisini kullanarak fotoğrafı otomatik olarak tanımlayabiliyor ve sesli olarakda aktarabiliyor.
Fotoğraftaki yazının arka plandaki kodlarda nasıl gözüktüğünü ve ekran okuyucuların nereden referans alarak sesli okuduklarının bir örneğini verdim.

Aynı şekilde biri ekranı kaydırırken fotoğrafın otomatik olarak oluşturulmuş tanımını sesli olarak da okuyabiliyor. Bu özelliği açmak için içeriği paylaşmadan önce gelişmiş ayarlar kısmından yazılarını yazabilirler.

Instagram’ın asıl şirketi Facebook için yıllardır yapay zeka kullansa da instagram için bu özellik bir ilk oldu. Başlangıcı böyle bir adım atıp instagram yapay zeka ile karşımıza çıkarak ilerleyen dönemlerde görme engelliler için yapay zeka daha gelişmiş bir sürüm ile gündeme oturacaktır.

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir