Google Asistan Nedir Neler Yapabiliyor?

Google Asistan Nedir Neler Yapabiliyor?

Google’ın, iOS’in Siri’sine rakip olarak çıkardığı uygulama Türkçe dil desteği geldi. Asistanda sadece dil desteği değil, yerelleştirmeler de var.

Google‘ın akıllı asistanı Google Asistan, Türkçe olarak hizmet vermeye başladı. Kademeli olarak kullanıcılara sunulan google asistan bugün itibariyle tüm Android kullanıcılarına sunuldu, iOS kullanıcılarının sunumuna ise 2019 Ocak ayında başlanacak. Google, yapay zeka destekli asistanın çalışmalarına 2016’da başlamıştı. 300 farklı yeteneğe sahip olan asistanın, HaberTürk yazarı Necdet Çalışkan’ın haberine göre, Türkçe olarak 250 özelliği aktif olacak.
Asistan, sesli olarak yol tarifi alma, telefonla arama yapma, mesaj ve e-posta gönderme, müzik çalma, video oynatma, uçuş bilgilerini alma, uyumlu donanımlarla ışıkları açıp kapatma, ev ve iş yerlerindeki internete bağlanabilen akıllı cihazları sesli komutlarla yönetebilme gibi yeteneklere sahip. Türkçe asistanın özellikleri arasında Türkiye’ye özgü tekerlemeler, şakalar yapabilmesi de var.
İletişim: Arama, sesli arama, rehberde kayıtlı olmayan numarayı arama, SMS gönderme, Whatsapp mesajı ve SMS atma, e-posta gönderme
Alarm & Zamanlayıcı: Alarm ve zamanlayıcı oluşturma ve silme, belli günlere alarm kurma
Takvim: Etkinlik ve notlar ekleme
Hatırlatıcı: Alışveriş, faturalar vb görevleri atama
Cihaz Eylemleri & Ayarlar: Ses açıp kapama, wi-fi açıp kapama gibi işlemler
Medya: Spotify, Netflix, YouTube gibi platformları açabilme, çalma listelerini çalabilme
Yerel & Navigasyon: Yol hesaplama, kestirme yol gösterme, varış süresi vb.
Cevaplar: Google’a sorulan soruların cevapları, Süper Lig puan durumu, son hafta maç skorları, vizyonda ne var vb.
Kişsel Cevaplar: Çektiğiniz fotoğraflardan istediğinizi bulma, notlarınızı gösterme vb.
Teleport: Hava durumu uygulaması, banka uygulamaları vb.
Google yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, yapay zeka ile öğrenme metodunu kullanan Google Asistan, kullanım oranı arttıkça kendini geliştirecek ve kullanıcılarına daha doğru bilgiler verebilecek.

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir