5G Nedir?

5G Nedir?

2016 yılından beri 5G teknolojisi konuşulup duruyordu. Son zamanlarda daha sık konusu açılmaya başlandı. Peki nedir bu 5G? Bize ne yararı olacak? Detaylıca inceleyelim.
5G yani 5.nesil kablosuz mobil ağ teknolojisidir. 5G deki “G” Generation yani nesil anlamına geliyor. Mobil ağ teknolojisi ilk olarak 1990’lı yıllarda başlamış. İlk nesil telefonlara 1. jenerasyon denmiş ve daha sonra 2 telefon arasında sms teknolojisi gelince de 2G adını almış. Sonrasında 3G çıktı ve 3G teknolojisinde de hem telefon görüşmesi hem sms gönderimi hem de internete bağlanabiliyorduk. Daha sonra 4G ve en sonda günümüzde sıkca adı geçen 5G teknolojisi çıkıyor. 5G teknolojisi, 4G LTE’nin alt yapısını kullanarak inşa ediliyor. 5G özellikle hız konusunda gelişimi ile ön plana çıkıyor. 5G teknolojisi geldiğinde çok büyük boyutlu veriler, özellikle yüksek çözünürlükte ve 3 boyutlu videolar daha hızlı aktarılabilecek. Kullanıcılar 4G LTE de bile internetlerinin 0landığını söylüyorlardı. Bakalım 5G teknolojisi geldiğinde ayda kaç gb internet tükemi yaşanacak bekleyip göreceğiz.


4G ile 5G Arasındaki Fark Nedir?

4G LTE bugün saniyede 1g bit veri aktarıyor. 720p hd bir filmi ortalama 1 saat içerisinde indirebiliyorsunuz. 5G teknolojisi geldiğinde indirme hızı saniyede 10g bit olacak.

5g

paylaş

Benzer yazılar

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir